تحلیل آثار الناز شاکردوست

نقد آثار الناز شاکردوست که یکی از ستاره های درخشان سینمای ایران است، موضوع جالبی برای طرفداران این بازیگر سرشناس و موفق می باشد. الناز شاکردوست ستاره ای که امروزه حضور او در هر فیلم سینمایی نشان از کیفیت بالای آن فیلم است، مسیر پیچیده و طولانی را برای رسیدن به این جایگاه پشت سر گذاشته است. در این مطلب می خواهیم نگاهی به بررسی مسیر کاری الناز شاکر دوست و انتخاب های او داشته باشیم.

الناز شاکر دوست با 38 سال سن بیش از 20 سال سابقه کار در فضای سینمای ایران دارد. این بازیگر که شاید در ابتدای ورودش به سینما به لطف چهره جذاب و چشم های رنگی ای که داشت، توانست رکورد 4 فیلم سینمایی در یک سال داشته باشد و بعد از آن کم کم به جایگاهی که او را به عنوان یک بازیگر درجه یک و حرفه ای بشناسند، نزدیک شد.

الناز شاکر دوست که با کشف کیومرث پور احمد راهش به سینمای ایران باز شد، تا سال ها پس از شروع فعالیت هنری اش، فیلم های تاثیر گذار و مهم کمتر در کارنامه اش دیده می شد؛ اما با پیشرفت شاکردوست در حرفه بازیگری و شناخته تر شدن او با آثاری موفق تر در سینما، در کارنامه سینمایی الناز شاکر دوست همکاری با کارگردانان بزرگی چون نرگس آبیار، مصطفی آل احمد، احمدرضا معتمدی و آیدا پناهنده نیز دیده می شود.

الناز شاکر دوست از شروع فعالیتش بسیار مورد توجه کارگردانان و مردم قرار گرفت؛ به گونه ای که از همان سال های نخست شروع فعالیت هنری اش، نامزد دریافت تندیس زرین از جشن خانه سینما شد؛ اما در تمام این سال ها فقط یک بار موفق به کسب سیمرغ زرین از جشنواره فیلم فجر شد.

بررسی کارنامه سینمایی الناز شاکردوست؛ دو رکورد متفاوت!

بررسی کارنامه سینمایی الناز شاکر دوست، نکته جالبی را درباره این بازیگر موفق برای ما یادآور می شود؛ یکی از عجیب ترین و خاص ترین رکورد هایی که شاید بتوان گفت در میان بازیگران ایرانی تنها در دست الناز شاکردوست است، رکورد اکران 7 فیلم سینمایی آن هم فقط در یک سال است! در سال 1389 هفت فیلم سلام بر عشق، چراغ قرمز، ناسپاس، باد در علفزار می پیچد، کارناوال مرگ، فاصله و از ما بهترون به صورت همزمان اکران شدند و رکورد عجیب تر آن این است که مجموع تماشاچیان و مخاطبین این هفت فیلم به یک میلیون نفر هم نرسید!

اما چیزی که باعث شد الناز شاکردوست تبدیل به الناز شاکر دوست شود، تمام فیلم های درست یا غلطی بود که در این سالها به ایفای نقش در آن ها پرداخت و بدون ترس از قضاوت مردم از هر کدام تجربیاتی کسب کرد. در این مطلب به بررسی مهم ترین فیلم های الناز شاکردوست می پردازیم.

نقد آثار الناز شاکردوست

گل یخ (1383)، شروعی طوفانی

 • کارگردان: کیومرث پوراحمد
 • بازیگران: الناز شاکردوست، محمدرضا گلزار، ویشکا اسایش، گوهر خیراندیش و…
 • محصول: 1383
 • امتیاز دی دی فیلم: 6 از 10

گل یخ را می توان نقطه آغاز شهرت الناز شاکردوست دانست. سینمایی گل یخ از آن دسته فیلم های بساز بفروشی بود که کیورث پوراحمد برای کسب سود بیشتر ساخته بود؛ اما با این حال اگر با دقت بیشتری به نقد و بررسی فیلم های الناز شاکردوست نگاهی بیندازیم، این فیلم توانست نقطه عطف یا سکوی پرتابی برای الناز شاکردوست باشد. او که پیش از این در فیلم «اینجا… آخر دنیا» به کارگردانی ابراهیم بخشی بازی کرده بود، توانست در گل یخ خودی نشان بدهد.

خلاصه گل یخ: گل یخ در باره دختر فقیری به نام ترگل با بازی الناز شاکردوست است که پس از ازدواج با کیوان با بازی محمدرضا گلزار به روستای پدری او می رود و کیوان به کیش می رود و به واسطه چهره جذاب و صدای خوبش آن جا تبدیل به یک خواننده می شود.

تو و من (1390)، از فیلم های معمول دهه 80

 • کارگردان: محمد بانکی
 • بازیگران: محمدرضا گلزار، الناز شاکردوست، بهنوش بختیاری، شیرین بینا و…
 • محصول: 1390
 • امتیاز دی دی فیلم: 4 از 10

همان طور که در ابتدا به آن اشاره کردیم در بررسی کارنامه هنری الناز شاکردوست تا دلتان بخواهد به فیلم های “فقط برای فروخته شدن” بر می خوریم. تو و من یکی از آن فیلم هایی است که کارگردانش به خوبی با شرایط و ویژگی های یک فیلم پر فروش آشنا بوده و توانسته است با ترکیب دو بازیگر خوش چهره و لباس های زیبا و طراحی صحنه مناسب، فیلمی پر فروش و البته آب بندی شده بسازد.

خلاصه داستان سینمایی تو و من: سینمایی تو و من را می توان یک کپی غیر حرفه ای و ناشیانه از فیلم خواستگاری با بازی ساندرا پولاک و رایان رینولدز دانست. الناز شاکردوست و محمدرضا گلزار دو همکاری که مجبور هستند برای حفظ موقعیت شغلی شان تظاهر کنند که نامزد هم هستند و این ادعا آنان را در موقعیت های عجیبی قرار می دهد.

بررسی کارنامه سینمایی الناز شاکر دوست

خفگی (1395)، و بالاخره الناز شاکردوست.

 • کارگردان: فریدون جیرانی
 • بازیگران: نوید محمدزاده، الناز شاکردوست، پردیس احمدیه، ماهایا پطروسیان، پولاد کیمیایی، احسان امانی و…
 • محصول: 1395
 • امتیاز دی دی فیلم:

پس از سال ها بازی در فیلم های تجاری و درجه دو سینما، خفه‌گی را می توان نقطه شروع مجددی برای الناز شاکردوست دانست. شاکردوست با بازی در خفگی آن روی خود را نشان داد و به همه نشان داد استعداد و سرمایه های دیگری به جز آنچه در ظاهر دیده می شود، نیز دارد. بازی الناز شاکر دوست در خفه گی را نمی توان درخشان ترین بازی او در بررسی مسیر کاری الناز شاکر دوست دانست؛ اما چیزی که مهم بود نهایت تلاش شاکر دوست برای ارائه نقشی متفاوت با آثار قبلی اش بود.

فیلم خفه گی فیلمی متفاوت با دیگر آثار آن سال های سینمای ایران بود که چه به لحاظ بصری و چه به لحاظ داستان و محتوا بسیار از فیلم های زمان خود جلوتر بود. در زمان اکران فیلم خفه گی، یکی از منتقدین سینما در مورد این فیلم نوشت: “فیلم خفه‌گی خون تازه‌ای در رگ رئالیسم ‌زده سینمای ایران جاری شده و باید بیشتر از تنوع ژانر و تجربه‌گرایی حمایت کرد.”

خلاصه داستان خفگی: در ادامه نقد آثار الناز شاکردوست به داستان فیلم خفه گی می رسیم. این فیلم به صورت سیاه و سفید ضبط شده است. صحرا مشرقی با بازی الناز شاکر دوست زنی مجرد است که به تازگی پا به سنین میانسالی گذاشته است. صحرا پرستار بیمارستان روانی است. پس از مدتی خانم جوانی به نام نسیم با بازی پردیس احمدیه را به بیمارستان می آورند که گویا دچار مشکلات روانی شده است. نسیم را شوهرش مسعود با بازی نوید محمد زاده به این بیمارستان می آورد. صحرا پس از مدتی به این رابطه و اوضاع روحی روانی نسیم مشکوک می شود و داستان فیلم خفگی را تلاش صحرا برای کشف داستان نسیم و شوهرش می سازد.

نقد سریال های الناز شاکردوست

شبی که ماه کامل شد (1397)، نقطه اوج شاکردوست

 • کارگردان: نرگس آبیار
 • بازیگران : الناز شاکردوست، هوتن شکیبا، فرشته صدرعرفایی،  پدرام شریفی،  امین میری،  بانیپال شومون،  شبنم مقدمی و…
 • محصول: 1397
 • امتیاز دی دی فیلم : 7 از 10

نقد سریال های الناز شاکردوست و نیز فیلم های سینمایی او به یکی از نقاط اوج بررسی کارنامه سینمایی الناز شاکر دوست می رسیم. پس از بازی در فیلم خفگی، انتخاب های الناز شاکر دوست عاقلانه تر و مناسب تر می شود. شاکر دوست اجرایی بی نظیر و بی نقص را از خود در این فیلم به نمایش می گذارد و به خوبی می تواند خود را در جلد یک دختر ساده و عاشق که نا خواسته وارد داستان های بی رحمانه شده به نمایش بگذارد و ماحصل تلاشش سیمرغ طلایی بود که برای بازی در نقش فائزه در این فیلم دریافت کرد و حالا الناز شاکردوست تبدیل به بازیگری شده بود که نه تنها مردم بلکه منتقدین نیز او را قبول داشتند. با دانلود فیلم شبی که ماه کامل شد، می توانید داناین درام پر از گره را تماشا کنید.

نقد سریال های الناز شاکردوست

تی تی (1398)، یک دنیای زنانه عجیب

 • کارگردان: آیدا پناهنده
 • بازیگران : الناز شاکر دوست، پارسا پیروز فر، هوتن شکیبا و…
 • محصول: 1398
 • امتیاز دی دی فیلم : 7 از 10

حالا دیگر شاکر دوست به جایگاهی رسیده که دیگر نیازی به اثبات توانایی ها و مهارت های خود ندارد و خود تبدیل به برندی شده که موفقیت فیلم را تضمین می کند. او توانست باز هم نقشی درخشان و ماندگار به کارگردانی زنی دیگر از خود به جا بگذارد.

خلاصه داستان تی تی: در این فیلم، داستان زندگی یک زن را می بینیم و با او همراه می شویم؛ زنی که برای نجات زندگی خود فرزند دیگران را به دنیا می آورد و نامزدی دارد که از او سوء استفاده می کند. زنی که نمی دانیم در لایه پنهان ذهن او چه می گذرد؛ جادو می داند یا فقط زنی ساده است. در این میان زن داستان که همان تی تی است با مردی رو به رو می شود که به دنبال نجات بشریت است؛ یک فیزیکدان جذاب که در اوضاع آشفته زندگی این زن بر سر راه او قرار می گیرد و پیچیدگی های زیادی را برای او به وجود می آورد. تی تی را می توان یکی از مهم ترین آثار در بررسی کارنامه سینمایی الناز شاکردوست دانست. دانلود فیلم سینمایی تی تی، تجربه خوبی از تماشای یک داستان فانتزی از زندگی یک زن می باشد.

بررسی مهم ترین فیلم های الناز شاکردوست

ابلق (1399)، یک درد مشترک اجتماعی

 • کارگردان: نرگس آبیار
 • بازیگران: بهرام رادان، الناز شاکر دوست، هوتن شکیبا، مهران احمدی، گلاره عباسی، گیتی معینی و…
 • محصول: 1399
 • امتیاز دی دی فیلم : 6 از 10

اخرین فیلمی که در نقد آثار الناز شاکردوست به آن می رسیم فیلم ابلق است. نرگس آبیار پس از تجربه موفق و خوشایندی که با الناز شاکر دوست و هوتن شکیبا در فیلم «شبی که ماه کامل شد» داشت، دوباره در صدد امتحان این ترکیب موفق بر آمد و باز هم توانست شاهکار جدیدی خلق کند.

ابلق جدید ترین ساخته نرگس آبیار است که دغدغه ای اجتماعی دارد و نقش اول آن را الناز شاکر دوست ایفا می کند. شاکر دوست توانست در این فیلم به خوبی نقش زنی از طبقه محروم جامعه را ایفا کند که قربانی عقاید و هنجار های رایج غلط در جامعه است. دانلود فیلم ابلق یکی از پیشنهادهای جذاب برای تماشای یک فیلم در ژانر درام اجتماعی می باشد.

خلاصه داستان ابلق: ابلق پر از گره های داستانی زیادی است که باعث جذب و کشش تماشا چی به ادامه داستان می شود. فیلم در فضای شلوغ محله ای در حاشیه شهر تهران فیلم برداری شده است. ابلق زن ایرانی و زندگی در حاشیه را به صورتی پررنگ، پیش چشم مخاطب می گذارد. داستان درباره زنی به نام راحله است که همراه همسرش در این محیط فقیر نشین زندگی می کند؛ اما محوریت داستان که موضوع جذاب ابلق را شکل می دهد، تعرض یکی از آشنایان به این زن و چالش هایی که او تجربه می کند، است.

سخن پایانی با دی دی فیلم

در پایان با نگاهی منصفامه به نقد و بررسی فیلم های الناز شاکردوست، باید اشاره کنیم که هرچند که سینمای ایران در سال های اخیر موارد زیادی از بازیگران شکوفا شده را تحویل داده است اما الناز شاکردوست را می توان یکی از بهترین نمونه هایی در نظر گرفت که در  طی این سال ها سطح مهارت بازیگری خود را به خوبی ارتقا ببخشد. شاکر دوست می توانست همانند برخی از بازیگران زن خود را در همان جایگاه بازیگر سینمای بدنه و فیلم های تجاری نگه دارد و پول خوبی هم به جیب بزند؛ اما امروزه توانسته خود را به جایگاهی برساند که یکی از بهترین گزینه های کارگردانان مطرح برای نقش های دشوار و پیچیده باشد. تماشای فیلم های موفق الناز شاکردوست پس از بررسی آثار او خالی از لطف نخواهد بود؛ شما می توانید این فیلم ها را از صفحه مربوط به آن از سایت دی دی فیلم دانلود کرده وتماشا کنید.

از امتیاز شما متشکریم!