نقد سریال فرار از زندان

نقد فرار از زندان، از موضوعات مورد علاقه مخاطبین پر و پا قرص سریال های خارجی حرفه ای است. این سریال به نحوی ساخته شده است که همه سریال بین ها میتوانند به طور شخصی نقدی بر سریال فرار از زندان داشته باشند و نقاط قوت و ضعف آن را برشمرند. سریال فرار از زندان از سال 2005 تا 2009 توسط شبکه تلویزیونی فاکس منتشر شد و به زودی طرفداران زیادی در جایجای دنیا پیدا کرد و تبدیل به یکی از موفق ترین سریال های تاریخ شد.

به همین علت است که نقد فرار از زندان می تواند یکی از موضوعات جذاب برای علاقمندان فیلم و سریال به ویژه سریال های اکشن و هیجان انگیز باشد. مانند سریال جدید مانی هیست که به تازگی طرفداران خاص خود را پیدا کرده است و عده ای زیادی شباهت زیادی بین این دو سریال از نظر فرم محتوا و شخصیت پردازی ها میبینند. اگر شما هم به این سریال و سایر سریال های اکشن و هیجان انگیز علاقمند هستید، بی شک یکی از طرفداران سریال فرار از زندان نیز خواهید بود. در نقد سریال فرار از زندان سعی کرده ایم این سریال را از نظر شخصیت پردازی، فیلمنامه، عوامل سازنده، فضاسازی سریال، پیام ها و اهداف پنهانی فیلمنامه و… مورد بررسی قرار دهیم. در این نقد و بررسی سریال فرار از زندان اسپویل صورت نمیگیرد. پس اگر برای تصمیم به تماشای سریال مشغول مطالعه نقد فرار از زندان هستید، با خیال راحت این مطلب را بخوانید.


برای دریافت این سریال روی لینک زیر کلیک کنید:

 

دانلود فرار از زندان

 


اما بهتر است در همین ابتدا بدانید که حتی اگر ایراد ها و نقد هایی به سریال فرار از زندان وارد شده باشد، این سریال یکی از محبوب ترین سریال های خارجی تاریخ محسوب می شود. در ادامه نقد فرار از زندان با ما همراه باشید.

نقد سریال فرار از زندان: بررسی فیلمنامه فرار از زندان

بهتر است نقد سریال فرار از زندان را با بررسی فیلمنامه ی فوق العاده ی این سریال آغاز کنیم. سریال فرار از زندان در ردیف سریال هایی همچون «خانه کاغذی» ، «بریکینگ بد»  و «بازی تاج و تخت» جز موفق ترین سریال ها بوده و مانند آنها خط داستانی جذاب و پر کششی دارد و مخاطبان را معلق نگه میدارد.

نقطه قوت و حیرت انگیز تمامی این سریال ها فیلمنامه های بی عیب و نقص آنهاست، فیلمنامه هایی که در تمامی زمینه ها کارشناسی شده هستند و در طول فیلمنامه شخصیت ها رشد پیدا کرده و همه تحولات منطقی به نظر میرسد. در نقد سریال فرار از زندان نیز بهتر است بگوییم که این سریال نیز از نظر فیلمنامه بدون نقص است و بازیگری های فوق العاده در کنار شخصیت پردازی بدون نقص تبدیل به یک معجزه شده است که نتیجه آن فهرستی طولانی از نامزدی ها و جوایز های این سریال در جشنواره ها و فیلد های متفاوت است.

در ادامه ی بررسی فیلمنامه در نقد فرار از زندان میتوان اشاره کرد که فیلمنامه جوری نوشته شده است که که به راحتی نمی توان باگ های منطقی از آن پیدا کرد و این نشان از هوش و اطلاعات سرشار فیلمنامه نویس دارد و تعلیق های این سریال عموما با هوش شخصیت اصلی و اطلاعات علمی او حل می شود. تقریبا تمام نظرات و بررسی های سریال فرار از زندان که توسط مخاطبین جمع آوری شده از تعلیق های فوق العاده این سریال میگویند، تعلیق هایی که مخاطبان را تا انتشار قسمت بعدی بی تاب میکرده است.

از این نظر فیلمنامه سریال “مانی هیست” شباهت زیادی به فیلمنامه فرار از زندان دارد و پس اگر سریال مانی هیست را دیده اید و تعلیق ها و نحوه شخصیت پردازی شخصیت اصلی(پروفسور) برای شما جذاب بوده است شک نکنید که مایکل سریال فرار از زندان نیز به دل شما خواهد نشست.

نقد فرار از زندان : مسیر داستانی سریال فرار از زندان فصل اول

اگر بخواهیم در این بخش از نقد فرار از زندان مسیر داستانی سریال را بررسی کنیم در ابتدا بهتر است بدانید که سریال فرار از زندان از همان لحظات ابتدایی هیجان را به شما انتقال میدهد. هیجان و تعلیق هایی که باعث میشود تا قسمت پایانی از دیدن آن دست برندارید. در نقد سریال فرار از زندان می توانیم به این مورد اشاره کنیم که:

بیشتر اتفاقات فصل اول سریال فرار از زندان حول محور فراری دادن لینکلن باروز توسط برادرش مایکل اسکافیلد از زندان فاکس ریور است. او به این زندان آمده تا برادرش را از این مهلکه و اعدام با وجود بی گناهی نجات دهد و به نظر میرسد چیزی در این بین جلودارش نیست.

او یک نابغه و مهندس سازه است که با جرمی ساختگی به زندانی که برادرش در آن نگهداری میشود میاید تا او را نجات دهد. در مسیر داستانی فرار  از زندان- فصل اول میبینم چطور او با نقشه ای حساب شده در این مسیر قدم برمیدارد، اما وظیفه ماست که در بخش نقد سریال فرار از زندان به شما بگوییم موضوع به همین سادگی نیست. موانعی که سر راه مایکل قرار میگیرد شما را دیوانه خواهد کرد.

در نقد سریال فرار از زندان می توان گفت داستان این سریال پر از حس هیجان است و این دقیقا نکته ای است که حتی در بهترین سریال های جهان نیز کمتر مبینیم. فرصت کم مایکل برای نجات برادرش لینکلن، و زندانی پر از محدودیتهای امنیتی باعث این هیجان شده است. در این سریال شخصیت های منفی نیز از توجه ما دور نمیمانند و حتی آنها نیز جذابیت دارند و گاهی انقدر خوب منفور هستند که دوستشان داریم! در ادامه نقد فرار از زندان بیشتر به شخصیت پردازی فوق العاده این سریال خواهیم پرداخت.

نقد سریال فرار از زندان: بررسی فیلمنامه در فصول بعدی

در اکثر نقدهای سریال فرار از زندان صحبتی از افول فیلم نامه در فصل های پایانی سریال فرار از زندان نیست اما تعداد منتقدین و مخاطبینی که این نظر را دارند کم هم نیست! آنها معتقدند از فصل 3 سریال مایکل و هوش سرشار او غیرواقعی به نظر میرسد و بیشتر شبیه ابر قهرمان های کمیک بوک هاست که برای هر زندانی راه فراری دارد! و معتقدند هرچه به جلو میرویم کاراکتر مایکل دچار افول میشود. اما همچنان مسیر داستانی به حدی تا فصول آخر این سریال جذاب است که نمیشود از دیدن آن تا قسمت آخر صرف نظر کرد. شاید مانند فصل یک و دو شما به صفحه نمایش میخکوب نباشید اما بازهم عطش تماشا و دیدن نتیجه تعلیق ها دست از سر شما برنخواهد داشت. برای بررسی و نقد فرار از زندان از نظر شخصیت پردازی با ما بمانید.

نقد فرار از زندان : شخصیت پردازی سریال

در نقد فرار از زندان از جذاب ترین بخش ها، بخش شخصیت پردازی نقد فرار از زندان است. شخصیت پردازی این سریال نقطه قوت آن است زیرا به نحوی پرداخته شده که شما آن ها را باور میکنید، به غیر از هوش غیر طبیعی مایکل که همیشه یک قدم جلوتر است، بقیه ویژگی های شخصیتی تمامی کاراکتر ها واقعی به نظر میرسد و همین نکته است که در اکثر نقد های فرار از زندان توجه منتقدین را به خود جلب کرده است.

مایکل نیز که همیشه تلاش میکند خط قرمز های اخلاقی خود را حفظ کند در ادامه سریال میبینم که او نیز در مواقعی مجبور میشود روی این خطوط پا بگذارد و همین خاکستری کردن شخصیت های سریال حتی قهرمان فرار از زندان است که شخصیت پردازی فرار از زندان را جذاب میکند. گاهی در نقد فرار از زندان به همزاد پنداری مخاطبین اشاره میشود، این سریال شما را همراه با مایکل در تشخیص اینکه دقیقا چکاری درست است گیج میکند. برای آدمی که قسم خورده دستش به خون کسی آلوده نشود کشتن یک جانی خطرناک کار درست است؟

اگر در یک سریال با شخصیت هایی عمیقا همزاد پنداری میکنید که از نظر خصوصیات شباهتی به شما ندارند، باید به طراحان کاراکترها و فیلمنامه نویسان آن سریال برای شخصیت پردازی فوق العاده آنها تبریک گفت.

نقد فرار از زندان

نقد فرار از زندان : شخصیت پردازی کاراکتر های مکمل

شخصیت پردازی این سریال نیز همواره منجر به نقدهای مثبت از سریال فرار از زندان شده است. تمام شخصیت های اصلی و حاشیه ای این سریال کاراکتر سازی شده اند و رفتار و کنش های آنها مطابق با کاراکترشان است. کاراکترهایی دوست داشتنی، اعصاب خرد کن، ساده، غیرقایل اعتماد، عجیب و غریب و …  در یک نقد سریال فرار از زندان از یکی از سایت های معتبر انگلیسی زبان آمده است که نقطه مثبت شخصیت پردازی این سریال این است که برای اینکه شما آنها را بشناسید توضیح اضافی داده نشده است. دیالوگ های مختصر و هوشمندانه آنها در فیلم نامه باعث میشود شما آنها را به خوبی بشناسید. با اینکه ریتم سریال تند است اما با هوشمندی به نقش های بازیگران مکمل فرصت داده میشود تا به خوبی بدرخشند و به اندازه شخصیت های اصلی مخاطبین را درگیر خودشان کنند. همچنین این نقد سریال فرار از زندان بسیار به جا به هنرمندی بازیگرانی که به خوبی از پس این نقش ها برآمده اند اشاره میکند.

نقد سریال فرار از زندان: تقابل خیر و شر شخصیت ها

در این سریال حتی شخصیت اصلی و قهرمان قصه نیز گاهی خاکستری میشود. همه شخصیت های مهم این سریال در لحظاتی برای انتخاب و حتی تشخیص بین درست و نادرست دچار تردید میشوند و این از عوامل جذابیت پرداختن به نقد سریال فرار از زندان است.

تقابل همیشگی بد و خوب در نقد سریال فرار از زندان همیشه جالب توجه بوده است. حتی شخصیت های منفی نیز در این سریال در موقعیت هایی آدم خوب موقعیت مورد نظر هستند. منفور ترین شخصیت این سریال شخصی به نام «نئودور بَگوِل» معروف به «تی . بگ» است. بازی فوق العاده رابرت نپِر در این نقش به حدی فوق العاده است که شما تماما شخصیت او را درک میکنید و در میان حس نفرت وعلاقه به او غوطه ور میشوید. او به حدی نفرت انگیز و اعصاب خرد کن است که دوستش خواهید داشت. او متهم به آزار جنسی زنان و کودکان است. شخصی که خط قرمزی برای بد بودن ندارد اما سکانس هایی وجود دارد شما برای او دلسوزی خواهید کرد و این معجزه شخصیت پردازی این سریال است.

منتقدین در نقد فرار از زندان همچنین توجهی که در این سریال به اهمیت خانواده میشود را تحسین میکنند. حتی شخصیت های منفی زمانی که پای خانواده و عزیزانشان در میان است دوست داشتنی میشوند. دیالوگ معروفی از مایکل است که میگوید: «مشخصه که حد و اندازه‌ی کارهایی که می‌خوام برای فراری دادن برادرم انجام بدم رو دست کم گرفتی! »

نقد فرار از زندان: تحلیل عوامل سازنده فرار از زندان

در نقد فرار از زندان بهتر است عوامل این سریال فوق العاده را بشناسید. سازنده فرار از زندان: پل شیورینگ است بازیگرانی که در این سریال به ایفای نقش پرداخته اند شامل : “دامینیک پرسل” در لینکلن باروز ، “ونتورث میلر” در نقش مایکل اسکافیلد، “سارا وین کالیز” در نقش دکتر سارا تانکردی، “آمائوری نولاسکو” در نقش فرناندو سوکره، “رابین تونی” با نقش ورونیکا داناوان، پیتر استرمر در نقش جان آبروزی، مارشال آلمن در نقش ال جی باروز، پل آدلستین در نقش پل کلرمن، رابرت نپر در نقش تئودور بگول.  در نقد سریال فرار از زندان جالب است بدانید که موسیقی آن را رامین جوادی برعهده داشته است. . رامین جوادی تا کنون موسیقی متن بسیاری از آثار معروف هالیوود را ساخته که از معروف ترین آنها موسیقی سریال “بازی تاج و تخت” است.

نقد سریال فرار از زندان : مقایسه‌ی فرار از زندان با سایر سریال ها

در برخی از نقد های سریال فرار از زندان این سریال را با سریال «ساختن یک قاتل» مقایسه کرده اند. در فرار از زندان لینکلن برای جرمی که مرتکب نشده محکوم شده است و در سریال ساختن یک قاتل نیز استیون اوری به علت جرمی وحشتناک و نفرت انگیز محکوم شده است: تجاوز جنسی و قتل!! او باید 18 سال برای کاری که نکرده است در زندان بماند! این سریال که بر اساس داستان واقعی و در واقع یک مستند سریال است به زندگی مردی میپردازد که پس از 18 سال تحمل زندان اسناد و مدارک ثابت کرد که او یک متجاوز و قاتل نیست!!

همچنین در ابتدای پخش برخی در نقدهای سریال فرار از زندان آن را به نسخه طولانی فیلم بسیار محبوب و معروف “رستگاری در شاوشنگ (1994)” تشبیه کردند اما به زودی متوجه تفاوت های این دو شدند و حرف خود را پس گرفتند.

برخی منتقدان در نقد سریال فرار از زندان این سریال را با سایر سریال ها مقایسه میکنند. این سریال برخلاف برخی سریال ها که داستان محور هستند، شخصیت محور است. به عنوان مثال سریال lost (گمشده) بیشتر مخاطبین را درگیر داستان و گره های داستانی میکرد، اما این سریال مانند سریال breaking bad (افسار گسیخته) گرچه داستان پر فراز و نشیبی دارد، اما ما را در شخصیت ها غرق میکند. شخصیت هایی که انگار سالهاست آنها را میشناسیم و کنش ها، تصمیم ها و سرنوشت آنهاست که مهم است نه گره های داستانی و معما ها .

به طور کلی اگر بخواهیم برای نقد فرار از زندان یک چمع بندی داشته باشیم، بهتر است در یک جمله بگوییم که این سریال ارزش چندین بار تماشا را دارد! فیلمنامه ی قوی و بازیگران ماهر در کنار عوامل سازنده ی حرفه ای یک سریال فوق العاده را تولید کرده اند. برای دانلود فرار از زندان به صفحه ی مربوطه مراجعه کنید.

3.5/5 - (2 امتیاز)