نقد فرار از زندان

نقد فرار از زندان می تواند یکی از موضوعات جذاب برای علاقمندان فیلم و سریال به ویژه سریال های اکشن و هیجان انگیز مانند سریال جدید مانی هیست که به تازگی طرفداران خاص خود را دارد. اگر شماهم به سریال های اکشن و هیجان انگیز علاقمند هستید، بی شک یکی از طرفداران سریال فرار از زندان نیز می باشید. در نقد سریال فرار از زندان سعی کرده ایم این سریال را از نظر شخصیت پردازی، فیلمنامه، عوامل سازنده، فضاسازی سریال، پیام ها و اهداف پنهانی فیلمنامه و… مورد بررسی قرار دهیم.

 


برای دریافت این سریال روی لینک زیر کلیک کنید:

 

دانلود فرار از زندان

 


اما بهتر است در همین ابتدا بدانید که حتی اگر ایراد ها و نقد هایی به سریال فرار از زندان وارد شده باشد، این سریال یکی از محبوب ترین سریال های خارجی تاریخ محسوب می شود. در ادامه نقد فرار از زندان با ما همراه باشید.

نقد سریال فرار از زندان: بررسی فیلمنامه فرار از زندان

بهتر است نقد سریال فرار از زندان را با بررسی فیلمنامه ی فوق العاده ی این سریال آغاز کنیم. سریال فرار از زندان همچون برخی از موفق‌ترین سریال‌های یکی دو دهه اخیر همچون «بریکینگ بد»، «بازی تاج و تخت» و سریال دکستر خط داستانی پیچیده و پر از پیچ‌وتاب‌های جذاب دارد.

فیلمنامه‌ سریال نیز به شدت پخته و سیر تحول شخصیت‌ها نیز تقریبا بی‌نقص است. بازیگری‌ها فرار از زندان نیز از آن دست نقش‌آفرینی‌هایی هستند که به سرعت مورد توجه قرار گرفتند و فهرست بلند بالایی از نامزدی جوایز هنری نیز گواهی بر همین موضوع است.

در ادامه ی بررسی فیلمنامه در نقد فرار از زندان میتوان اشاره کرد که فیلمنامه جوری نوشته شده است که که به راحتی نمی توان باگ های منطقی از آن پیدا کرد و این نشان از هوش و اطلاعات سرشار فیلمنامه نویس دارد و تعلیق های این سریال عموما با هوش شخصیت اصلی و اطلاعات علمی او حل می شود.

از این نظر فیلمنامه سریال مانی هیست شباهت زیلدی به فیلنامه فرار از زندان دارد و پس اگر سریال مانی هیست را دیده اید و تعلیق ها و نحوه شخصیت پردازی شخصیت اصلی(پروفسور) برای شما جذاب بوده است شک نکنید که سریال فرار از زندان نیز به دل شما هم می نشیند.

نقد فرار از زندان

نقد فرار از زندان : مسیر داستانی سریال فرار از زندان

اگر بخواهیم در این بخش از نقد فرار از زندان مسیر داستانی سریال را بررسی کنیم در ابتدا بهتر است بدانید که سریال فرار از زندان از جمله سریال هایی است که از همان سکانس اول تنش های زیادی را به مخاطبین منتقل می کند و در نقد سریال فرار از زندان می توانیم به این مورد اشاره کنیم که:

در فصل اول فرار از زندان، مایکل اسکافیلد را می‌بینیم که می‌خواهد نقشه فراری دادن برادرش را اجرا کند. مایکل که مطمئن است لینکلن باروز بی‌گناه است، هر کاری که از دستش بر می‌آید برای فراری دادن او انجام می‌دهد.

در نقد سریال فرار از زندان می توان گفت که فرصت زیادی برای این کار ندارد، لینکلن در صف انتظار اعدامی‌ها است و قرار است ظرف یک ماه آینده اعدام شود. سریال فرار از زندان داستانی پیچیده و پر تنش دارد، اما دلیل اصلی که مجذوب این سریال می‌شویم بی‌شک شخصیت‌هایی است که هر چند نمی‌توانیم دوست‌شان داشته باشیم، اما نمی‌توانیم از توجه به آن‌ها خودداری کنیم.

نقد فرار از زندان : شخصیت پردازی سریال

در نقد فرار از زندان بهتر است این موضوع را بدانید که شخصیت‌پردازی‌های به شدت واقع‌گرایانه فرار از زندان قطعا یکی از نقاط قوت اصلی سریال است. انتخاب اول در بین شخصیت‌های سریال فرار از زندان بی‌شک «مایکل اسکافیلد» است.

او نابغه‌ای خوش‌اخلاق است که همیشه سعی دارد کار درست را انجام دهد و تا جای ممکن از ارتکاب قتل و آزار دیگران پرهیز می‌کند. در ادامه ی نقد سریال فرار از زندان بهتر است شخصیت مایکل را جزئی تر بررسی کنیم.

در این مجموعه تلویزیونی به وضوح می‌توانیم در لحظات بسیاری جدل‌های اخلاقی مایکل با خود را ببینیم. اگرچه او هیچ‌قوت خودش ماشه را نچکانده، اما برای آزادی برادرش دست به اقداماتی زده که مستقیم و غیرمستقیم زندگی‌ بسیاری را تباه می‌کند.

در ادامه نقد فرار از زندان بهتر است بدانید که در سریال های طولانی مانند فرار از زندان شخصیت پردازی صحیح می تواند درم وفقیت سریال تاثیر بسیار زیادی داشته باشد چرا که مخاطب هرچه قسمت های بیشتری از سریال را می بیند بیشتر با شخصیت ها و کارکتر های سریال همزاد پندازی می کند و هرچه سازندگان سریال بهتر توانسته باشند به شخصیت پردازی کارکتر های خود بپردازند، بهتر می توانند مخاطبین خود را درگیر اثر خود کنند.

سریال خارجی فرار از زندان

نقد سریال فرار از زندان: تقابل خیر و شر شخصیت ها

در نقد سریال فرار از زندان تقابل همیشگی خیر و شر را می‌بینیم و البته که تنها شخصیت‌های منفی در مقابل مثبت قرار نگرفته‌اند. در واقع در هر کدام از شخصیت‌ها می‌توان جنبه‌های خوب و بد را سراغ گرفت.

حتی منفورترین شخصیت سریال که با اختلاف فاحشی «تئودور بَگوِل» ملقب به «تی. بگ» (با بازی درخشان رابرت نِپر) است و مرتکب انواع و اقسام جرم و جنایت‌ها از قتل تا آزار و اذیت جنسی شده، نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در نقد فرار از زندان این گونه می توان گفت که هر چند در فصل اول بیشتر جنبه‌های منفی شخصیت «تی. بگ» را می‌بینیم، اما به مرور او را در لحظات آسیب‌پذیری نیز می‌بینیم که باعث می‌شود بسیاری از بینندگان به او احساس ترحم پیدا کنند. فرار از زندان در پیدا کردن و نشان دادن نواحی خاکستری اخلاقی زندگی شخصیت‌هایش بسیار خوب عمل کرده است.

جنبه‌های منفی شخصیت‌های مثبت سریال را می‌توان معمولا در لحظاتی دید که آن‌ها سعی می‌کنند از خانواده و عزیزانشان محافظت کنند و دست به هر کاری می‌زنند. دیالوگی که «مایکل» بر زبان می‌آورد گویای همین نکته است: «مشخصه که حد و اندازه‌ی کارهایی که می‌خوام برای فراری دادن برادرم انجام بدم رو دستکم گرفتی.» حال به بخش بعدی نقد فرار از زندان می پردازیم.

نقد فرار از زندان: تحلیل عوامل سازنده فرار از زندان

در نقد فرار از زندان شما متوجه می شوید که سازنده فرار از زندان: پل شیورینگ است بازیگرانی که در این سریال به ایفای نقش پرداخته اند شامل : دامینیک پرسل، ونتورث میلر، رابین تونی، پیتر استورماره، آمائوری نولاسکو، مارشال آلمن، وید ویلیامز، پل آدلستین، رابرت نپر، راکموند دانبار، سارا وین کالیز، ویلیام فیکنر، کریس ونس، رابرت ویزدم، دانای گارسیا، جودی لین اویکیف، مایکل راپاپورت، مارک فیورستین، اینبار لاوی، آگوستوس پرو است و جالب است بدانید که در نقد سریال فرار از زندان موسیقی آن را رامین جوادی برعهده داشته است.

نقد سریال فرار از زندان : مقایسه‌ی فرار از زندان با سایر سریال ها

در نقد سریال فرار از زندان، لینکلن بارز برای جرم انجام نداده محکوم شد. اما در مورد سریال ساختن یک قتل هم می توان گفت که چنین موضوعی دارد. استیون اوری به اشتباه به تجاوز جنسی و قتل محکوم شد و هجده سال در زندان است. او که در پی شکایت بود مجددا به دلیل ارتکاب به قتل دستگیر شد. ساخت این مستند ده سال طول کشید و فصل دوم آن هم به وقایع پس از قتل می‌پردازد.

به طور کلی اگر بخواهیم برای نقد فرار از زندان یک چمع بندی داشته باشیم، بهتر است در یک جمله بگوییم که این سریال ارزش چندین بار تماشا را دارد! فیلمنامه ی قوی و بازیگران ماهر در کنار عوامل سازنده ی حرفه ای یک سریال فوق العاده را تولید کرده اند. برای دانلود فرار از زندان به صفحه ی مربوطه مراجعه کنید.

4/5 - (1 امتیاز)