نقد فیلم هری پاتر

در بیشتر نقد فیلم هری پاتر به کلماتی مثل شگفت انگیز یا خارق العاده برخواهید خورد، کلماتی که تقریبا همه منتقدان سینما در آنها برای توصیف و بررسی فیلم هری پاتر اتفاق نظر دارند. خصوصا اگر به سینما علاقه مند باشید ، حتما بارها شنیده اید و در اکثر نقد های فیلم هری پاتر خوانده اید که این مجموعه فیلم یک شاهکار واقعی است.نه تنها فقط برای داستان خارق العاده و بدون نقص آن، بلکه خروجی این فیلم نتیجه ادغام چندین هنر و تخصص در بهترین حالت ممکن و کمال آنها است که در ادامه نقد فیلم هری پاتر بیشتر به آن میپردازیم.


برای دریافت این فیلم روی لینک زیر کلیک کنید:

 

دانلود مجموعه هری پاتر

 

تا کنون افراد زیادی از متخصص تا علاقه‌مند به نقد و بررسی فیلم هری پاتر در جای جای جهان و به زبان های مختلفی پرداخته اند. این مجموعه  فیلم خارجی هشت قسمت دارد. اولین فیلم هری پاتر به نام هری پاتر و سنگ جادو در سال 2001 منتشر شد و هشتمین و آخرین فیلم منتشر شده به نام هری پاتر: بازگشت به هاگوارتز در سال 2022 منتشر شد. تمامی هشت قسمت سه گانه هری پاتر از موفقیت و بازخورد خوبی برخوردار گشته اند. ما در این مقاله تلاش کرده ایم تا بهترین و مفید ترین مقالات نقد فیلم harry potter را جمع آوری کرده و به طور خلاصه در اختیار شما قرار دهیم.

مجموعه هری پاتر برگرفته از رمان موفق نویسنده بریتانیایی یعنی جی.کی. رولینگ است. برای نقد فیلم هری پاتر بهتر است ابتدا با این رمان و نویسنده آن آشنا شوید تا بهتر درک کنید چگونه مجموعه فیلم هری پاتر تبدیل به یکی از موفق ترین مجموعه فیلم های جهان تبدیل شد؛. سپس به نقد فیلمنامه هری پاتر پرداخته و نقد فیلم harry potter را از نگاه شخصیت پردازی و عوامل بررسی می کنیم.

 نقد و بررسی فیلم هری پاتر: مجموعه داستان

برای اینکه نقد و بررسی فیلم هری پاتر را بهتر درک کنید و بدانید چرا پایه های این فیلمنامه آنقدر قوی و بدون نقص است، بهتر است بدانید این فیلم بر اساس رمانی از خانم جی.کی.رولینگ نوشته شده است. نویسنده ای بریتانیایی که داستان زندگی او و نحوه نگارش و موفقیت رمانش شما را در درک بهتر نقد فیلم harry potter کمک خواهد کرد. رولینگ از زمانی که یک دختر بچه بود دقیقا می دانست چه می خواهد، او می خواست یک نویسنده بزرگ شود! زمانی که 6 ساله بود و داستان کوتاهی نوشت و مورد تشویق مادرش قرار گرفت، او در جواب گفت: «پس این داستان را چاپ کنیم!!»

سرانجام در سال 1990 یعنی زمانی که 25 سال داشت در یک سفر طولانی با قطار ایده اولیه هری پاتر به ذهن او رسید. ایده داستان پر فراز و نشیب پسر بچه ای که خودش نمیداند جادوگر است.رولینگ می‌گوید در آن سفر همه جزئیات دنیای هری پاتر را در ذهنش ساخته است. در سال 1993 زمانی که از افسردگی رنج می برد، شغل خود را از دست داده بود و چند بار اقدام به خودکشی کرده بود. درست در همین زمان، به روی نوشتن هری پاتر تمرکز کرد؛ دقیقا زمانی که زندگی خود و دخترش را از کمک های خیریه میگذراند! تا کنون هزاران نفر در سراسر جهان به نقد فیلم هری پاتر پرداخته اند و درباره آن اظهار شگفتی کرده اند، فیلمی که ایده آن در یک سفر خسته کننده با قطار به ذهن نویسنده اش رسیده است!!

در سال 1996 پس اینکه 12 موسسه نشر، چاپ کتاب او را رد کردند، یک انتشاراتی کوچک قبول کرد کتاب او را چاپ کند. موفقیت نسخه هزار عددی هری پاتر باعث شد یک انتشاراتی حق چاپ هری پاتر را به ارزش 100 هزار یورو خریداری کند. کتاب هری پاتر تا کنون به 70 زبان زنده دنیا ترجمه و جز پرفروش ترین رمان ها در جهان است. سال 1999 او امتیاز ساخت فیلم از روی رمانش را به ارزش یک میلیون پوند به شرکت برادران وارنر فروخت و به یکی از ثروتمندترین زنان بریتانیا تبدیل شد و بعد از آن نیز به عنوان یک زن تاثیرگذار به فعالیت های بشردوستانه فرامرزی مشغول شد. در ادامه برای نقد فیلم های هری پاتر و اطلاعات بیشتر درباره این اثر فوق العاده همراه ما باشید. امیدوارم این اطلاعات درباره نویسنده کتاب در نقد و بررسی فیلم هری پاتر برای شما جذاب بوده باشد.

تحلیل و بررسی فیلم هری پاتر

نقد فیلم های هری پاتر : بررسی فیلمنامه هری پاتر

در این بخش با نقد فیلم harry potter  از نظر فیلمنامه همراه شما خواهیم بود.فیلمنامه هری پاتر توسط استیو کلاوز بر اساس رمان رولینگ به نگارش درآمد. تمامی افرادی که به نقد کالکشن هری پاتر پرداخته اند معتقدند که فیلمنامه هری پاتر یک نمونه خیلی عالی برای نوشتن یک فیلمنامه پر فروش است. فیلمنامه هری پاتر یک دنیای منحصر را میسازد، دنیایی بی عیب و نقص، خیالی و منحصر به فرد که به خوبی با جادوی کلمات، شخصیت پردازی استثنایی، فضاسازی، توصیف ها و … مخاطبین را در دنیای که رولینگ خلق کرده و استیو کلاوز آن را رشد داده غرق میکند.

هنگام تحلیل فیلم هری پاتر از نظر فیلمنامه چیزی که بسیار به آن اشاره شده و به عنوان یک نقطه قوت استثنایی از آن یاد میشود، زبان جادویی آن است. زبانی ساخته شده برای دیالوگ های جادویی هری پاتر و با قواعد واقعی و جملات ساختارمند. تاثیر توجه به این نکات به ظاهر بی اهمیت است که دنیای هری پاتر را تبدیل به یک دنیای جادویی ملموس و، پر صلابت میکند. به سختی میتوان یک نقد کالکشن هری پاتر خواند که در آن منتقد به اینگونه جزئیات فیلمنامه هری پاتر اشاره نکرده و آن را تحسین نکرده باشد.

فیلمنامه نویس فیلم هری پاتر به خوبی ساختار و آهنگ روایی کتاب را درک کرده و به آن وفادار مانده است، البته بخش هایی از کتاب را نیز تغییر داده و حذف کرده است؛ اما نتیجه، موفق ترین فیلمنامه اقتباسی تاریخ شده است. در یک نقد فیلم harry potter به زیبایی توصیف شده است که هری پاتر تنها یک داستان درباره جادو نیست بلکه جادو در تاروپود آن نهفته است.

نقد کالکشن هری پاتر

نقد فیلم harry potter: شخصیت پردازی

در نقد مجموعه harry potter بخش شخصیت ها، لازم است ابتدا به این نکته اشاره کنیم که چند شخصیت اصلی فیلم هری پاتر، از نظر خصوصیات کاملا وفادار به داستان پرداخته شده اند و در تمامی جزئیات خلق و خوی کاراکتر مانند کتاب هستند. نکته فوق العاده ای که در همه مقالات نقد فیلم هری پاتر در آن اتفاق نظر وجود دارد، کاراکتر سازی هوشمندانه و بی نقص است. تمامی نقش ها حتی نقش های حاشیه ای، دارای کاراکتر ویژه و منحصر به فرد هستند و اعمال و رفتار آنها مختص به کاراکتر خودشان و دارای همخوانی است.

در نقد فیلم هری پاتر واجب است به این نکته اشاره کنیم که شخصیت پردازی قوی از اصلی ترین فاکتورهای سنجش یک فیلم خوب است و هری پاتر چه داستان و چه فیلم نامه آن یک نمونه موفق ساخت شخصیت هایی منحصر به فرد، با خصوصیات خاص و در عین حال دوست داشتنی است. به عنوان مثال مالی ویزلی مادر ران (از شخصیت های اصلی فیلم) یک مادر جادوگر است، یک مادر جادوگر که همه ویژگی های یک مادر فداکار را دارد و با طلسم های جادویی اش خانه را تمیز میکند!چطور میتوان او را دوست نداشت؟

البته این که همه شخصیت ها جای خود را در قلب شما باز میکنند هم متاثر از مایه قوی داستان است هم بازی فوق العاده تک تک آنها. برای نقد و بررسی فیلم هری پاتر و شخصیت های آن به طور جداگانه همچنان با دیدی فیلم همراه باشید.


5/5 - (1 امتیاز)