بررسی آثار سید مسعود اطیابی

در سال های اخیر نقد های بسیاری متوجه فیلم های کمدی سینمای ایران بوده است. بسیاری از این نقد ها درست و به جا هستند؛ اما با این حال باز هم این فیلم ها بالاترین میزان فروش را داشته اند. به گونه ای که تا کنون جایگاه های اول لیست پر فروش ترین فیلم های سینمایی متعلق به فیلم های کمدی هستند.

مسعود اطیابی کارگردان و تهیه کننده ایرانی که کارگردانی چند فیلم موفق در ژانر کمدی را بر عهده داشته، از کسانی است که هدف بسیاری از این نقد ها قرار گرفته و تبدیل به شخصیتی جنجالی در این زمینه شده است. موفقیت فیلم های اطیابی در گیشه سینما، یکی از دلایلی است که اطیابی را در نقطه توجه مخاطبان و منتقدان قرار داده است. در این وبلاگ با ما همراه باشید تا به نقد و بررسی آثار سید مسعود اطیابی بپردازیم.

مسیر حرکت فیلم های اطیابی در روند فیلم سازی

در نقد و بررسی آثار مسعود اطیابی کمی به بررسی مسیر حرکت این کارگردان در ساخت فیلم های سینمایی می پردازیم. اگر نگاهی به تمامی آثار سینمایی ای که اطیابی کارگردانی کرده است بیندازیم، وجه مشترک این آثار تلاش برای خنداندن مخاطبان می باشد. به نظر می رسد این کارگردان راه خنداندن تماشاگران را از خروس جنگی گرفته تا انفرادی و حالا بخارست به خوبی می داند.

فیلم های مسعود اطیابی

تمامی این فیلم های سینمایی کمدی در زمان پخش خود با استقبال بالایی مواجه شدند و هم چنین حتی با گذشت زمان طولانی از اکران، هنوز هم افراد این فیلم ها را دانلود و تماشا می کنند. رکورد شکنی عنوانی است که می توان به تمامی این آثار نسبت داد. پرداختن به مسائل روز و ایجاد یک فضای خنده دار و دنبال کردن یک مسیر پر ماجرا در اکثر این فیلم های سینمایی، آثار مسعود اطیابی را به موفق ترین و پرفروش ترین فیلم های کمدی سال های اخیر سینمای ایران تبدیل کرده است.

تماشای فیلم های مسعود اطیابی به چه کسانی توصیه می شود؟

در نقد و بررسی آثار مسعود اطیابی، اگر بخواهیم مخاطبان فیلم های اطیابی را تشخیص دهیم، باید گفت که تماشای فیلم های سینمایی این کارگردان به همه افرادی که به دنبال تجربه لحظاتی خنده و شادی هستند، توصیه می شود. سینمای کمدی یک سینمای عمومی است و می تواند همه افراد را از هر قشر و با هر سنی سرگرم کند.

آثار این کارگردان با تجربه هم از این قائده مستثنی نیست و افراد زیادی مخاطب فیلم های جذاب و سراسر خنده او هستند و فروش فیلم های او در گیشه هم این موضوع را اثبات می کند. اگر شما هم به فیلم های سینمایی کمدی ایرانی علاقه دارید، فرصت خندیدن با ساخته های مسعود اطیابی را از دست ندهید. برای دانلود و تماشای مجموعه آثار مسعود اطیابی می توانید به صفحات این فیلم های خنده دار در سایت دی دی فیلم مراجعه کنید. (دانلود فیلم تگزاس 1)

مسعود اطیابی که بود و چه کرد!

مسود اطیابی متولد مهر ۱۳۴۳ در گلپایگان اصفهان است که یکی از چهره های معروف در کارگردانی و تهیه کنندگی سینمای ایران می باشد. لازم به ذکر است که مسعود اطیابی لیسانس خود را در رشته مدیریت تولید از دانشگاه سوره دریافت کرده و نخستین حضور او در سینما در سال 1369 بوده است. او در فیلمی با کارگردانی حسن کار بخش توانست در جایگاه تهیه کننده و مجری طرح فیلم حضور پیدا کند و این گونه نخستین تجربه خود را کسب کرد.

او در طول سال های فعالیت خود تا سال 85 در سینما در جایگاه های مختلفی حضور پیدا کرد و تجربه زیادی کسب کرد. در نهایت در سال 1385 نخسین فیلم خود را کارگردانی کرد. مصائب دوشیزه نخستین تجربه کارگردانی مسعود اطیابی بوده که در آن توانست بسیار موفق عمل کند.

در سال های اخیر با تغییر سبک و تغییر رویه ای که مسعود اطیابی در فیلم هایش در پیش گرفته، نقد های بسیاری به او وارد شده است؛ اما با این حال همیشه فیلم های اطیابی جز پر فروش ترین فیلم ها در گیشه هستند. البته این میزان از موفقیت در فیلم های اطیابی، به دلیل فیلم های فاخر و تکنیکال اطیابی نیست و بیشتر شبیه به سوء استفاده هایی از شرایط حاکم بر جامعه است. در ادامه به نقد و بررسی برخی از این فیلم ها اشاره می کنیم.

چه نقد هایی به آثار اطیابی وارد است؟

سید مسعود اطیابی، کارگردانی است که 4 فیلم سینمایی اش یعنی (تگزاس، تگزاس 2، دینامیت و انفرادی) پر فروش ترین فیلم های سینمایی ایران هستند. ارقام فروش این فیلم ها بیانگر این است که این موفقیت ها نمی توانسته شانسی باشد؛ بله برنامه و فکری پشت آن بوده است؛

اما چه چیزی باعث شده تا با وجود داشتن 4 فیلم پر فروش در کارنامه کاری و تحصیلات و سابقه حضور حرفه ای در سینمای ایران، نقد های جدی ای به این کارگردان وارد باشد؟ موفقیت فیلم هایی که کارگردانی آن بر عهده مسعود اطیابی بوده، صرفا به دلیل تجربه و دانش بالای اطیابی یا فیلم نامه قوی و بازیگران حرفه ای نیست. بیشتر این موفقیت به دلیل هوش بالای اطیابی و شناخت بسیار خوبی که از تماشاچیان و بینندگان ایرانی پیدا کرده است، نشات می گیرد و افراد را برای دانلود فیلم تگزاس 2 مجاب می کند.

اطیابی به خوبی به این نکته پی برده است که در شرایط فعلی جامعه با وجود اوضاع بد اقتصادی و اجتماعی، تماشاچیان به دنبال روزنه هایی هستد که برای ساعتی هم که شده بتوانند از آن لذت ببرند و اطیابی هم با به کارگیری بازیگران کمدی محبوب و صحنه های تعقیب و گریز موزیکال و اتفاقات بداهه، این شادی را به آن ها می دهد؛ هرچند تمام این قسمت ها و سکانس ها هیچ  داستانی را دنبال نکند. شاید بتوان گفت که به همین دلیل هم هست که با وجود نقد های منفی بسیار و ایرادات واضح و بزرگ فنی در فیلم های اطیابی، ما باز هم شاهد استقبال از این فیلم ها از سوی مردم هستیم.

اگر این فیلم ها را تماشا کرده باشید، متوجه وجود اشتراک فراوان آن ها و الگو هایی که در این فیلم ها وجود دارد می شوید. بسیاری از منتقدین اطیابی را محکوم به ساخت فیلم های پر زرق و برق ولی بی محتوا می کنند و معتقدند این فیلم ها از فیلم های بساز بفروشی هستند که صرفا برای خالی کردن جیب مردم ساخته شده اند. با وجود تمام این نقدهای منفی وارد شده به آثار اطیابی، حضور پررنگ و همیشگی فیلم های کمدی او در سینما، نشان دهنده استقبال مخاطبان از او و آثارش می باشد و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فیلم دینامیت به صفحه دانلود دینامیت سر بزنید.

سینمایی انفرادی؛ فیلمی که گیشه ها را ترکاند

نخستین موردی که در نقد آثار مسعود اطیابی به آن می رسیم، فیلم انفرادی است. فیلم انفرادی با بیش از 80 میلیارد فروشی که در گیشه داشت، پر فروش ترین فیلم سینمایی در تاریخ سینمای ایران است. تلاش این فیلم کمدی بر این بوده تا با زبان طنز و کنایه اش به مسائل مهم جامعه بپردازد؛ اما با صحنه های ضعیف و فیلم نامه نه چندان با محتوا نتوانست این وظیفه را به خوبی انجام دهد. تنها نقطه قوت این فیلم و شاید تنها عامل موفقیت و فروش بالای این فیلم حضور چهره های محبوب و ستاره است. در این فیلم رضا عطاران، احمد مهران فر، مهدی هاشمی، شقایق دهقان و دیگر چهره ها حضور داشتند که خود از بزرگ ترین عواملی است که مردم را به سینماها می کشاند. شما می توانید برای مطالعه کامل نقد فیلم انفرادی به صفحه آن در سایت دی دی فیلم مراجعه کنید. البته پیش از آن بهتر است برای دانلود فیلم انفرادی اقدام کنید.

فیلم سینمایی دینامیت؛ فیلمی که گیشه را نجات داد!

نقد و برسی آثار مسعود اطیابی بدون پرداختن به فیلم دینامیت ممکن نیست. فیلم سینمایی دینامیت جدید ترین ساخته مسعود اطیابی است که به گفته تهیه کننده آن دینامیت با اکرانش برای سینما فدا شد تا سینما را از رکود نجات دهد. این فیلم در زمان شیوع بیماری کرونا اکران شد. زمانی که مردم از ترس این ویروس به سختی از خانه هایشان بیرن می آمدند؛ با این حال فیلم دینامیت توانست بیش از پنجاه ‌و‌ هشت ‌میلیارد تومان فروش داشته باشد. می توانید برای تماشای تیزر یا خواندن بیشتر در مورد بخارست به صفحه دانلود فیلم بخارست سری بزنید.

5/5 - (2 امتیاز)