نقد فیلم عنکبوتبرای نقد و بررسی فیلم عنکبوت بهتر است از معرفی سازنده ی اثر شروع کنیم . فیلم عنکبوت را ابراهیم ایرج زاد کارگردانی کرده است و نویسندگی این فیلم را اکتای براهنی برعهده دارد. ژانر فیلم عنکبوت ژانری است که فیلمسازان داخل ایران کمتر به آن می پردازند و در مورد داستان این فیلم بهتر است بدانید که در مورد قاتل سریالی است که نقش آن را محسن تنابنده بازی کرده است. با نقد فیلم عنکبوت متوجه می شوید که نیت این قاتل این است که فساد را در برهه ای از زمان از خیابان های مشهد پاک کند. کارگردان در تلاش است که به مخاطبین نشان دهد که سعید حنایی کیست و همچنین به شما نشان می دهد که چگونه به قاتل سریالی تبدیل شده است؛ اما نکته ای که وجود دارد این است که در ابتدای فیلم متوجه نمی شویم که در چه سالی هستیم و زمان و مکان فیلم مربوط به مشهد است.

 


برای دانلود فیلم عنکبوت روی لینک زیر کلیک کنید:

 

دانلود فیلم عنکبوت


 

بررسی دقیق نقد فیلم عنکبوت

همچنین در نقد و بررسی فیلم عنکبوت بهتر است بدانید که فیلم عنکبوت را براساس رویداد واقعی که در مشهد اتفاق افتاده است، ساخته اند. بیش از این که این فیلم ساخته شود، مستند هایی را درباره سوژه این فیلم نیز ساخته اند و در این مستند با قاتل و اطرافیان او مصاحبه ای انجام شده است.

بهتر است بدانید که قتل ها در نیمه پایانی فیلم صورت گرفته است و این قاتل سریال به روشی مشابه آن ها را به قتل می رساند. در این فیلم نمی شود با شخصیت اصلی که سعید حنایی است ارتباط برقرار کرد. با یکدیگر موارد مورد انتقاد منتقدین فیلم عنکبوت را مورد بررسی قرار می دهیم.

نقد فیلم عنکبوت : شخصیت پردازی ضعیف

در نقد و بررسی فیلم عنکبوت بهتر است بدانید که شخصیت اصلی فیلم را سازندگان فیلم به حال خود رها کرده اند و در مدت زمان فیلم شخصیت او را گسترش نمی دهند. در نقد دیگری که می توان به این فیلم ایرانی داشت این است که مدت زمان خیلی زیادی از داستان فیلم می گذرد که اولین قتل سعید حنایی اتفاق می افتد. ایراد دیگر این است که پس از قتل ها صورت می گیرد و پیشرفتی را در فیلم شما مشاهده نمی کنید.

در نقد فیلم عنکبوت آمده است که از سمتی دیگر، همسرِ حنایی که ساره بیات نقش آن را بازی کرده است نیز زنی به شدت منفعل است که جلوی دوربین آن هم تنها در اواخر فیلم کمی فرصت خودنمایی پیدا می‌کند. کارگردان نیز تنها با یک جمله از زبان همسرِ حنایی سر و تهِ نادانی و منفعل بودن این شخصیت را هم می‌آورد:

«چطور تا الان نفهمیده بودم؟»

 

نقد و بررسی فیلم عنکبوت : ضعیف بودن جزئیات جغرافیایی فیلم

متاسفانه بازیگرانی که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند، نتوانستند به خوبی لهجه مشهدی داشته باشند. محلی که جنایات حنایی در آن اتفاق افتاد، شهر مقدس مشهد بود اما شخصیت های داستان نتوانستند به درستی این لهجه را بیان کنند. حتی در بخش هایی شخصیت ها به فارسی روان صحبت کرده اند.

ایراد دیگر این فیلم که در نقد و بررسی فیلم عنکبوت آمده است می توان به اینکه در فیلم به طور آشکار از ماشین ها و پلاک هایی استفاده کرده اند که با جغرافیای فیلم در تضاد است و این عوامل مشکلاتی را برای درک مخاطبین ایجاد کرده است؛ اشاره کرد.

نقد فیلم عنکبوت : محدود کردن فضا برای قضاوت مخاطب

عوامل سازنده فیلم بر این باورند که سعید حنایی از ابتدا یک شخصیت کاملا نرمال و عادی داشته است و محیط و شرایط زندگی باعث شده تا او به یک قاتل جانی و سریالی تبدیل شود.هوشمندانه‌تر این بود تا فیلم به بیننده اجازه دهد تا خودش در مورد جریان فیلم قضاوت کند.

همچنین با نقد فیلم عنکبوت متوجه می شوید که برای قربانیان این فیلم زمانی برای همدری وجود نداشت چرا که قتل ها با سرعت زیادی اتفاق می افتد و تصویر و داستان فیلم به سرعت پیش می رفت؛ بنابراین به فضاسازی ضعیف فیلم نیز می توان ایراد هایی را وارد کرد.

نقد و بررسی فیلم عنکبوت

نقد فیلم عنکبوت : یکنواخت بودن مسیر داستانی

مبنای قتل بر پایه خفه کردن زن‌ها به وسیله روسری است اما چقدر می‌توانسته این فیلم دردناک‌تر و تاثیرگذارتر باشد اگر مواردی از این قبیل در ساخت فیلم رعایت میشد. استفاده از عناصر مختلف مثل نورپردازی، موسیقی، فیلم‌برداری و حتی دکور متفاوت صحنه برای القای جذابیت و تنوع بهره‌برداری می‌کرد.

فیلم عنکبوت برای آثار سینمایی ایران تکان دهنده بوده است و این فیلم با توجه به سبک جنایی و بیوگرافی که دارد این قدرت را دارد تا بیننده و مخاطبین این نوع از ژانر ها را با خظ فکری قاتل عنکبوتی نیز همراه سازد. بهرحال در نقد و بررسی فیلم عنکبوت آمده است که اثر گذاری این فیلم به بخش های انتهایی فیلم عنکبوت محدود می شود.

معرفی و بررسی عوامل سازنده فیلم عنکبوت

کارگردانی فیلم عنکبوت برعهده ابراهیم ایرج زاده بوده و فیلمنامه آن را جواد نوروز بیگی نوشته است. مدیر فیلم برداری آقای محمود کلاری است و بازیگرانی که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند عبارت اند از: محسن تنابنده، ساره بیات، شیرین یزدان بخش، ماهور الوند و … هستند. در مورد نقد هایی که به این فیلم وارد شده است می توان به این مورد نیز اشاره کرد که فیلم جایی را بین ژآنر های درام، جنایی و روانشناختی در بر دارد.

اما در کل در نقد و بررسی فیلم عنکبوت بهتر است بدانید که ساختن این فیلم نیازمند جسارت زیادی بوده است. به دلیل این که ژانر بیوگرافی برای فیلم های تاریخ سینمای ایران تا این لحظه هم مهجور بوده است و پرداختن به این نوع از ژانر ها با توجه به حساسیت های بالایی که دارد هم از نظر عناصر فرمی و هم از نظر قصه گویی دشوار است.

3/5 - (2 امتیاز)