بیوگرافی خواندنی ابوالحسن تهامی نژاد

نام ابوالحسن
نام خانوادگی تهامی نژاد
تاریخ تولد 13 مرداد 1317
محل تولد تهران
وضعیت تاهل متاهل
همسر امید ملاک بهبهانی
فرزندان ماندانا، آناهیتا، ویشتاسپ
تحصیلات لیسانس زبان انگلیسی
شغل دوبلور، گوینده، منتقد
سالهای فعالیت 1337 تا اکنون

بازیگران :

ابوالحسن تهامی نژاد کیست؟

ابوالحسن تهامی نژاد دوبلور معروف متولد 13 مرداد 1317 در تهران است. وی داماد مرحوم سیمین بهبهانی شاعر معاصر ایرانی است.

تحصیلات ابوالحسن تهامی نژاد

تهامی دیپلم ادبی دارد و هنرجوی تئاتر تهران بوده و فارغ التحصیل دانشسرای عالی زبان و ادبیان انگلیسی می باشد او داماد مرحوم سیمین بهبهانی شاعر معاصر ایرانی است.

فعالیت هنری

وی همزمان با ورود به دانشسرا، کار هنری خود را با تئاتر آغاز کرد. دکتر فتح الله والا، مدیر وقت تئاتر تهران مصمم بود تا راه جدیدی را در تئاتر ایران بگشاید بنابراین طی آگهی‌ای امتحان ورودی برگزار کرد. در این امتحان تهامی با اجرای شعر و دکلمه‌ای، والا را بسیار شگفت‌زده کرد. تهامی خود می‌گوید: «به همراه چنگیز جلیلوند که او نیز در این آزمون شرکت کرده‌بود نمرۀ بالایی (۱۹٫۵) کسب کرده و با اختلاف، در صدر پذیرفته‌شدگان بودیم.»

آقای تهامی کار دوبله خود را با گویندگی برای فیلم هندی (کلوپ شبانه) همراه با مرحوم چنگیز جلیلوند شروع کرد و طولی نکشید که با توانایی بالای خود در این کار بسیار پیشرفت کرد و میریت دوبلاز را نیز بر عهده گرفت. او برای صدای بازیگران مشهور زیادی دوبله انجام داده است. اما عمده شهرت جناب تهامی با گویندگی برای آنونس های سینمایی برای ایشان رقم خورده است.

ازدواج و همسر ابوالحسن تهامی نژاد

همسر ابوالحسن تهامی‌ نِژاد خانم دکتر امید بهبهانی “زبانشناس و پژوهشگر پژوهشگاه علوم انسانی” و دختر سیمین بهبهانی ، شاعر معاصر ایرانی است. وی مسلط به زبان انگلیسی و مترجم بسیاری از فیلم‌ها بوده است. حاصل این ازدواج سه فرزند به نام های ماندانا، آناهیتا، ویشتاسپ است.

نمونه صدای ابوالحسن تهامی نژاد

2.5/5 - (2 امتیاز)