مشاهده نوری عجیب در آسمان مشهد + نور آسمان کرمانشاه قبل از زلزله

ویدیو هایی توسط کاربران شبکه های اجتماعی از مشهد منتشر شده است که در آن نور هایی عجیب در آسمان مشاهده می شود. نور مشاهده شده در فیلم مشابه نوری است که قبل از زلزله کرمانشاه توسط برخی ثبت شده بود.

در مورد نور زلزله تحقیقاتی انجام گرفته است و نظریه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه این نور ها می توانند دلایلی بر وقوع زلزله باشند هر چند دلایل محکمی بر اثبات این قضیه وجود ندارد.

این فیلم ها را می توانید اینجا تماشا کنید:

فیلم مشاهده نوری عجیب در آسمان مشهد شماره یک

لینک دانلود ویدیو 1

فیلم مشاهده نوری عجیب در آسمان مشهد شماره دو

لینک دانلود ویدیو 2

فیلم مشاهده نوری عجیب در آسمان مشهد شماره سه

لینک دانلود ویدیو سه

در مورد زلزله کرمانشاه نیز کلیپی منتشر شده بود که نور هایی را در آسمان نشان می داد. نور مشاهده شده در آسمان کرمانشاه را هم می توانید اینجا مشاهده نمایید:

لینک دانلود این ویدیو

نور زلزله چیست؟

در مورد پدیده نور زلزله مباحثی وجود دارد که در ادامه بیان می شوند.

صدها سال است که در حین زلزله و پس از آن نورهایی در آسمان رویت می‌شود که همیشه داستان‌های عجیب و جالبی را با خود به همراه داشته است.

مردم تا قرن‌ها ادعا می‌کردند هنگام زلزله، نورهایی مرموز را در آسمان می‌بینند. تا قرن بیستم این داستان‌ها به صورت افسانه بود و دانشمندان زمانی آن را تایید کردند که عکس‌هایی از آن بیرون آمد. به این ترتیب موجی از تئوری‌ها و علت وقوع آن به راه افتاد، تا این که تیم محققان توانستند در سال ۲۰۱۴ به نتایج جالبی برسند.

برای صدها سال گزارش‌هایی مبنی بر مشاهده این نورها در طول زلزله و بعد از آن اعلام می‌شد که در رنگ‌های مختلفی از سفید گرفته تا ابرهای رنگین کمان ظاهر می‌شدند. اما دانشمندان به این گفته‌ها مشکوک بودند تا این که در سال ۱۸۸۸ یک روزنامه ماجرای «شبح نورانی» را حین زلزله تایید کرد، اما عنوان کرد که هیچ ربطی به زلزله ندارد. در تحقیقی در ۱۹۱۳ سال آمده بود که با توجه به مشاهدات‌ فعلی نمی‌توان از نظر علمی یا منطقی وجود پدیده‌ای درخشان ناشی از زلزله را تایید یا رد کرد.

ثبت نور زلزله

در سال ۱۹۶۵ وقتی زلزله ناگانو ژاپن رخ داد، مردم دوربین عکاسی داشتند و بالاخره دانشمندان این ماجرا را تایید کردند و تحقیق در مورد علت این پدیده را آغاز کردند. بسیاری از آن‌ها فکر می‌کردند حرکت سنگ‌ها منجر به تولید میدان برق می‌شد، ولی اثبات این موضوع در آزمایشگاه دشوار بود.

در سال ۲۰۱۴ یک تیم تحقیقاتی شرایط ۶۵ مورد از زلزله‌هایی را که منجر به ایجاد نور می‌شدند، بررسی کردند که تاریخ آن‌ها به قرن هفده برمی‌گشت تا ببینند این وقایع چه نقطه اشتراکی دارند. طبق این تحقیق علت نادر بودن این پدیده مشخص شد، ۹۵ درصد یک زلزله در مرزهای بین صفحات تکتونیکی اتفاق می‌افتد، ۸۵ درصد نورهای ناشی از زلزله طبق گزارش‌ها در طی زلزله ظاهر می‌شوند و در اثر ترک خوردن صفحات تکتونیکی است که به شکاف قاره‌ای شناخته می‌شوند. با این حال این نوع زلزله فقط در پنج درصد موارد اتفاق می‌افتد.

در واقع شروع زلزله با افزایش فشار در پوسته زمین همراه است و وقتی زمین می‌لرزد که این فشارها آزاد می‌شوند. اما طبق مشاهدات آزمایشگاهی، قبل از این اتفاق، این فشار باعث شکسته شدن اتصال موجود در جفت‌ اتم‌های اکسیژن دارای بار منفی می‌شود. این اتم‌های باردار (یون) آزاد شده و از شکاف‌های سنگ‌ها عبور کرده و به سمت سطح زمین می‌آیند و در آنجا انباشته می‌شوند.

محققان معتقد هستند این حجم از یون‌های انباشته شده اکسیژن باعث وارد شدن بار الکتریکی به توده‌ی هوا شده و آن‌ها را به نورهای سبز درخشان تبدیل می‌کند. این استدلال می‌تواند نورها و علت ظهور آن‌ها قبل از زلزله را توضیح دهد. فشارهای تکتونیکی در عرض چند دقیقه، چند ساعت یا حتی چند روز به تدریج افزایش می‌یابد. اگر تحقیق دانشمندان صحیح باشد، این نورها می‌تواند علامت هشداری بر وقوع یک زلزله باشند.

2/5 - (1 امتیاز)